دسته‌بندی نشده

دستگاه کنترلر هوشمند میوه خشک کن!

امروز خشک کردن میوه و سبزیجات یکی از راه های افزایش ماندگاری محصول و مصرف آن در فصول دیگر و صادرات میوه های خاص هر کشوری به کشوری دیگر  می باشد.

آمارهای رسمی حکایت از صادرات 7 میلیارد دلاری میوه‌های خشک ایران به کشورهای مختلف دارد در دستگاه های خشک کن که خطاها و عدم کنترل دقیق شرایط لازم میتواند خسارات زیادی به بار آورد، دستگاه های کنونی خشک کن میوه عمدتا به لحاظ فنی از جمله  تجهیزات و مکانیزم هایی تشکیل شده اند که متناسب با شرایط و نیاز های کنونی در زمینه خشک کردن میوه ها کارآیی و اثر بخشی لازم را ندارند.

کاهش رطوبت محصول، در فرآیند خشک کردن تا حدی انجام می شود که رشد میکروبی واکنش های شیمیایی را محدود کند. در اکثر فرآیندهای خشک کردن، از هوای داغ استفاده می شود؛ یکی از نکات مهم در دستگاه های خشک کن کنترل دقیق دما و رطوبت و سهولت کار با آنها می باشد.

از طرفی در شرایط کنونی هوشمند سازی و به عبارتی کنترل هوشمند دستگاه ها ضروری است، خصوصا در دستگاه های خشک کن

که خطاها و عدم کنترل دقیق شرایط لازم میتواند خسارات زیادی به بار آورد،

دستگاه های کنونی خشک کن میوه عمدتا به لحاظ فنی از جمله تجهیزات و مکانیزم هایی تشکیل شده اند که متناسب با شرایط و نیاز های کنونی در زمینه خشک کردن میوه ها کارآیی و اثر بخشی لازم را ندارند،

در ادامه برخی از این مشکلات و محدودیت ها اشاره شده است:

 • یکی از عمومی ترین خرابی ها دستگاه فن ها می باشد که با خراب شدن آن ها دیگر نمیتوان دما و رطوبت را کنترل نمود و هوای داخل محفظه را خارج کرد.
 • از دیگر مشکلات این سیستم نیاز به نیروی متخصص در شرایط مختلف محیطی و نوع محصول انتخابی میباشد که تبعا هزینه بر میباشد .
 • همچنین در سیستم های پیشین استفاده از سنسورها ی آنالوگ بدلیل مرسوم نبودن عمر شبکه محسوس بوده که این امر باعث ایجاد خطا در سیستم می شود که این امر باعث کاهش کیفیت محصول می شود با تمام تمهیدات برای افزایش عمر دستگاه . بازهم به نیاز تعمیر و نگهداری پاسخ داده نشده
 • در سیستم های پیشین به علت قیمت بالا و حجیم بودن به راحتی امکان خرید و نگهداری سیستم پشتیبان نبود و تعمیرات به علت داشتن دانش خاص و تحریم بودن تقریباً غیر ممکن بود

ارائه راه حل براي مشكل فني موجود همراه با شرح دقيق و کافی و یکپارچه طرح اولیه

سیستم کنترلر دستگاه میوه خشک کن شامل اجزای زیر میباشد :

مدار قدت :

 •  رله ها
 •  فیوزها
 •  ادابتوره تغذیه

مدار حفاظت :

 • باطری بک آپ
 • ترموستات

سیستم کنترلر دستگاه میوه خشک کن شامل اجزای زیر میباشد :

مدار فرمان :

 • میکروکنترولر
 • شبکه gsm
 • آنتن سر خود
 • دما سنج های تحت شبکه
 • رطوبت سنج تحت شبکه
 • نمایش گر 128*64 تک رنگ
 • کلید های کنترلی

نمونه میوه خشک شده توسط دستگاه و قسمتی از کنترلر هوشمند

حافظه ی سیستم کنترلر در این طرح طوری در نظر گرفته شده که تعداد زیادی برنامه را درخود ذخیره میکند و از ان ها میتوان در محصولات مختلف استفاده کرد . که در تسهیل روند کار بسیار موثر میباشد.

به اینصورت که برای تغییر محصول نیاز به تنظیم مجدد دستگاه نیست .

و به تبع ان نیاز به تخصص خاصی ندارد و تنها کافیست برنامه انتخابی را تغییر داد که از این طریق دسترسی از راه دور نیز امکان پذیر میباشد.

از طرفی میتوان برنامه ها را ویرایش و اصلاح نمود و آن را فعال کرد که دستگاه به کار خود ادامه دهد.

به منظور تسهیل در خواندن مقادیر از فاصله دور و استفاده راحت تر از تمام دیتاهای پروسه در این اختراع از صفحه نمایش نسبتا بزرگ و یکپارچه استفاده شده است.

در این طرح از سنسورهای شبکه به منظور کاهش سیم کشی و اطمینان خاطر از مقادیر خوانده شده (کاهش نویز) استفاده کرده ایم.

سیستم از بخش های کاملا جدا گانه طراحی شده که عیب یابی و نگه داری را آسان می نماید.

در صورت بروز مشکل میتوان به راحتی برد جدید را جاگزین قبلی نمود( ماژولار)

در مرحله بعد با توجه به هدف کاهش هزینه تولید و کاهش پسماند با مانیتورینگ دقیق باید بتوان قطعات مورد نظر را باتوجه به موجودی بازار ایران انتخاب کرد ( انتخاب هوشمندانه)

برای کاهش دخالت نیروی انسانی دستگاه مجهز به یک سیستم پیامک است که از طریق پیامک میتوان با آن در ارتباط بود.

برای راحتی استفاده از آن یک نرم افزار تلفن همراه هم در نظر گرفته شده.

 این امر موجب شد که برای کنترل کیفیت وکاهش پسماند نیاز به نیرو انسانی برای کنترل دستگاه را کاهش دهد.

گاهی عوامل محیطی باعث خراب شدن محصول و افزایش پسماند میشود, عواملی چون قطعی برق , ….و یا خرابی های در خود دستگاه مانند خراب شدن هیتر و فن ها و …. که سیستم مانیتورینگ از راه دور این قابلیت را دارد که اپراتور را در جریان بگذارد.

برای استفاده از سیستم از راه دور مشکلاتی نظیر قرار گرفتن در محیط های کثیف از نظر مغناطیسی و محیطی وجود دارد که نمیتوان آنتن بیرونی استفاده کرد.

آنتن بیرونی در مجاورت میدان های مغناطیسی مانند موتور های الکتریکی و سویچ زدن ها باعث تداخل در عمل کرد صحیح دستگاه میشود , کنترلر در کنار دستگاهی استفاده میشود که با محصولات غذایی سرکار دارد پس نیاز هست که بتوان دستگاه را با فشار آب شست برای هر دو مشکل بالا بر آن شدیم که آنتن داخلی طراحی کنیم که هم در برابر عبور آب مصون بود و هم میتوانست در مجاورت میدان های مغناطیسی بهتر عمل کند.

خلاصه ای از کاربردهای دستگاه کنترل از راه دور

هوشمند سازی آپارتمان ها و منازل؛

کنترل کولرهای گازی و آبی ، هیتر و پکیج به صورت دستی و هوشمند، باز و بسته نمودن دربهای اتوماتیک از راه دور ،کنترل روشنایی ها و لامپ ها ، اعلام هشدار حریق ، دود و … با ارسال پیامک و پخش آژیر ، روشن کردن دستگاه‌های چای ساز و قهوه‌ساز و … پیش از ورود به محل کار یا منزل ، استفاده به عنوان دزدگـیرو اعلام هشدار تردد ناخواسته ، آبیـاری گیاهان آپارتمانی ، باغچه و بام سبـز،استفاده به عنوان رطوبت سنج و دماسنج و…. .… .

هوشمند سازی ویلا ها؛

اسـتفاده به عـنوان دزدگیر، هـشدار اعلام تردد،کنترل سیـستم آبیاری ، خامـوش و روشن نمودن سیستمهای سرمایشی و گرمایشی ، پر کردن استخر ، جکوزی و فعال کردن سونا ، اعلام نشت گاز و حریق به وسیله ی تماس و پیام کوتاه ، باز و بسته نمودن درب اتوماتیک ، روشن نمودن وسایلی از قبیل یخچال ، فریزر و چای ساز ،و….. . … .

هوشمند سازی دفاتر کار؛

اطلاع از ورود غیر مجاز و استفاده به عنوان دزدگیر ، خاموش کردن خودکار و دستی وسایل گرمایشی و سرمایشی در ساعاتی که دفتر کار تعطیل می باشد ، اعلام نشت گاز و حریق به وسـیله ی تماس و پیام کوتاه ، روشن نمودن چراغ های دفتر کار ، روشن و خاموش کردن دوربین های امنیتی و…… .… .

کاربرد سیستم هوشمند مساجد؛

روشن کردن بلنـدگوها و پخش اذان از راه دور ، آبیـاری گل ها ،استفاده به عنوان دزدگـیر ، روشن کردن وسایل سرمایشی و گرمایشی ، اعلام نشت گاز و حریق و….. .… .

هوشمند سازی گلخانه ها؛

اطلاع از قطع یا وصل برق ، کنترل سیـستمهای سرمایشی گرمایشی ، اطلاع از دمـا و رطوبت گلخانه ، باز و بسته کردن پرده و سایبان ، فعال یا غیر فعال کردن رطوبت ساز ، هشدار اعلام تردد ، کنترل خودکار وسایل با استفاده از دما و رطوبت حداقل و حد اکثر و….. .… .

کاربرد سیستم های هوشمند در کشاورزی؛

کنترل چاههای آب، کنترل پمپ های آب ،آبیاری اتوماتیک ، اطلاع از میزان دما و رطوبت ، آبیاری قطره ای کنترل سطح آب چاه و اعلام هشدار برای سطوح تعیین شده و…… .… .

کاربرد سیستم های هوشمند در مرغداری ها؛

کنترل هواکش ها ، اندازه گیری دما ، هشدار تغییر دما ، فعال کردن سیستم تغذیه مکانیزه و……

وصدها کاربرد دیگر….. .

دستگاه کنترلر میوه خشک کن

 • آنتن سر خود
 • دما سنج های تحت شبکه
 • رطوبت سنج تحت شبکه
 • نمایش گر 128*64 تک رنگ
 • کلید های کنترلی

برای سفارش این کالا همین حالا درخواست خود را ثبت کنید 09157606099

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *